Sanat şehri ESKİŞEHİREylül ayının gelmesi, yaz mevsiminin yerini sonbahara bırakmasıyla birlikte, şehrimizin sosyal hayatında yükseliş yeniden başlıyor. İş, cemiyet, kültür ve sanat dünyasında hayat hareketlenir ve davetler, etkinlikler ve kapalı mekân organizasyonları hız kazanır. Biz de sonbahar mevsiminin kasvetli havasını biraz renklendirmek amacıyla birbirinden farklı konularımızla, Eskişehir’in en önemli etkinliklerinde ‘Follow Magazin’ ekibi olarak takipte olmaya ve sizlere aktarmaya devam ediyoruz.Sanat dünyasının uzun zamandır tamamlanmasını beklediği en özel projelerden biri olan Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müze (OMM), geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla, görkemli bir törenle kapılarını açtı. Üç büyük metropolün ötesinde bir Anadolu kentinde kurulan ilk müze olma özelliği taşıyan OMM açılışı kentte büyük yankı uyandırdı ve iş, cemiyet ve sanat dünyasından birçok ismi açılışta buluşturdu. Sanatın merak uyandıran ve bir araya getiren gücü ile sadece Eskişehir’e değil, Türkiye’de müzecilik anlayışına farklı bakış açıları sunmaya hazırlanan OMM, herkesin keyifle vakit geçirebileceği yeni bir nefes alanı ve sanatsal bir buluşma noktası sunuyor.

Eylül sayımızda önemli etkinliklerin dışında röportajlarda da yine şehrin önemli isimlerini ağırlıyoruz. Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürüten, aynı zamanda Kent Konseyi yürütme kurulunda ve Çağdaş Yaşamı Destekleme ve Yardım Sevenler Derneği üyesi olarak sivil toplum çalışmalarına devam eden Ayşe Ünlüce ile bir araya gelerek, çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda paylaştıklarımızı, ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Bu ayki ‘Young Business’ röportajı için seçtiğimiz Eskişehir’deki genç, başarılı iş insanlarından ve İş dünyasının genç temsilcilerinden Martı Medikal’in Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Koçhan, iş ve özel hayatının bilinmeyenlerini Follow Magazin’e anlattı. Geleceğe dair hayaller kurmayı ve bu hayallerin peşinden koşmayı seven biri olduğundan bahseden Koçhan; verdiği röportajda en büyük hayalinin Eskişehir’e ve Eskişehir insanına fayda sağlayacak mevkilerde yer almak olduğunu, bu yüzden de genç yaşlardan beri kendini geliştirmeyi görev edindiğinin altını çizdi.

Bir diğer röportaj konuğumuz Eskişehir’in sevilen müzisyenlerinden Kerem Aksen ise yüksek enerjisi, geniş repertuarı ve eğlenceli sahnesi ile Eskişehir dinleyicisinin kalbinde yer etmiş bir isim. Müzik kariyerinden, özel hayatına uzanan samimi ve keyifli bir röportaj gerçekleştirdiğimiz sanatçı, kadınlar matinesi konseptiyle hafta içi eğlence kavramını şehre kazandıran Kerem’le Kız Kıza’nın Ekim ayında başlayacak 4. sezonuna bomba gibi hazırlandığından bahsetti.

Eskişehir’de bir Odunpazarı Evi’ni ‘Toprak Ana Seramik Atölyesi’ne dönüştüren seramik sanatçısı Sema Çamoğlu Soysal ile söyleşi için atölyesinde buluştuk. Çocukluğundan eğitim hayatına uzanan zamanda sanat tutkusuyla yeteneğini birleştirerek, eserlerini sanatseverlerle buluşturmayı başaran genç sanatçı; Follow Magazin’e verdiği röportajda çalışmalarından ve seramik sanatının inceliklerinden bahsetti.

Güz ayının ağırlığını biraz daha hissettirdiği Eylül ayında, Follow Magazin ekibi olarak yine çok çalıştık ve en renkli etkinlikler ile özel isimleri sizlerle buluşturmaya özen gösterdik. Sizleri keyifle ve heyecanla okuyacağınız Eylül sayımızla baş başa bırakıyor, mutlu bir sonbahar geçirmenizi diliyorum.

Sevgiyle kalın.
Esra Güneş
Genel Yayın Yönetmeni