Siyaset Vicdani Bir Seçimdir

Seçimler yaklaşırken, her yerde partiler, isimler ve görüşler birbiriyle yarışıyor. Ekranlarda, yazılı basında, sosyal medyada ve hatta dost sohbetlerinde bile sürekli siyasetle iç içe yaşıyoruz. Tarafsız kalmak elbette mümkün değil ancak siyasi ideolojilerin de tıpkı dini inançlar gibi vicdani bir seçim olduğunu ve ne olursa olsun kimsenin kolay kolay görüşünü değiştirmeyeceğine inananlardanım. Bu sebeple bir başkasıyla siyasi tartışmaya girmek, kendi doğrularımı kabul ettirmeye çalışmak oldukça anlamsız geliyor. Her insan kendi tutumunu, fikrini başkalarınınkinden üstün görür. Öyle ki bütün insanların akılları ortaya konulup da, kişilere bir akıl seçme özgürlüğü tanınsa, herkes kendi aklını seçmeyi yeğler.


Siyasette artık öyle bir noktaya geldik ki; insanlar en yakınlarına bile sanki bir daha yüz yüze gelmeyecekmiş gibi yorumlar yapabiliyor, hakarete varacak sözler söyleyebiliyor. Özellikle seçim maratonuna girdiğimiz bu günlerde bunun dozajının arttığını görüyorum. Her zamankinden daha fazla birlik olmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde insanların siyaset uğruna birbirini kırdığını gördükçe üzülüyorum.


Seçim hararetine kapılıp görüşünüz her ne olursa olsun siyaset uğruna dostluklarınızı, sevdiğiniz insanları kaybetmeyin. Parti liderlerinin davranışları, siyasi atışmaları yüzünden birbirinizi kırıp dökmenin hiç kimseye faydası yoktur. Siyaset üzerinden yaptığınız tartışmalar, memlekete faydası olmanın, karşınızdaki insanın görüşünü etkilemenin aksine gönüllerde kapanmayacak yaralar açıyor.


Bundan yüzyıllar önce ünlü Yunan filozof Aristoteles “Sevdiklerinizle siyaset yapmayınız. Zira siyaset dostlukları zedeler. Siyasetçiler yollarına devam ederken; Siz dostlarınızı yitirdiğinizle kalırsınız.” diyerek aslında bugün bile devam edebilecek bir sorunun altını çizmiştir.


Magazin gazeteciliğinin sevdiğim taraflarından biri siyasi ideolojilerden uzak şekilde mesleğimi icra edebilmek… Follow Magazin olarak kültür, sanat ve iş dünyasından her kesimden isimle röportaj yaparak, söylemlerine tercüman oluyoruz. Cemrelerin hızla düşerek, Eskişehir’i ısıttığı Mart sayımızda da yine birbirinden özel isimler ve röportajları, yeni açılan mekân haberleri ve birbirinden dolu etkinliklerle sizlerleyiz. Keyifle okumanız dileğimle…Esra Güneş
Editör